Pénteken kora délutánig összesen 7901 fő nyilatkozott arról, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tagja kíván maradni – tudta meg az RTL Híradó a kamarától.
Mai hír, hogy a Belügyminisztérium vadonatúj törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amiben azt tervezi, hogy megszüntetik a kötelező orvosi kamarai tagságot. A MOK hétfő délután sajtótájékoztatón reagált a friss tervezetre, miközben alig 3 órát hagyott az országgyűlés a módosító indítványok benyújtására.
Hétfőn tárgyalást folytatott a Magyar Orvosi Kamara képviselőivel Pintér Sándor belügyminiszter, és azt kérte, hogy a MOK számszerűsítse és nevesítse a problémákat – tudta meg a Népszava.
Ne írják alá a háziorvosok az új ügyeleti szerződéseket, helyezzék letétbe feladatellátási szerződéseik felmondását, a kórházi orvosok pedig az önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe a kormánnyal folytatandó tárgyalások eredménytelensége esetére – ezt szavazta meg közel egyhangúlag a Magyar Orvosi Kamara szombaton megtartott rendkívüli Országos Küldöttközgyűlése. Sokkal kevesebb pénzből és rosszabbul működik a hazai egészségügy, mint az uniós vagy akár a regionális országoké - hívja fel a figyelmet a kamara.
Hatalmas érdeklődés övezte a Magyar Orvosi Kamara vezetőinek, valamint a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkárságának nyilvános - online közvetített - egyeztetését, amely feszült hangulatban, az egyet nem értések tisztázásával indult, majd több bizonytalan, a jogszabályokból kikövetkeztető értelmezés tisztázására is adott lehetőséget. Közben viszont az is jól érzékelhető volt, hogy egyetlen ilyen egyeztetés nem elegendő, az érintettek körében ugyanis nagy az információhiány, és ebből kifolyólag a bizonytalanság érzése. Főleg annak fényében, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár elmondása szerint az egészségügy permanens átalakítására készül, fél évente várhatóak lényeges új rendeletek.
A magyar egészségügy érdemi szerkezeti átalakításra, szakmai és szabályozási fejlesztésre szorul - fogalmazott Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a Private Health Forum rendezvényen tartott előadásában. A kamara első embere a köz és magán egészségügyi rendszer optimális viszonyának kialakításáról, annak feltételeiről beszélt részletesen. Ennek keretében többek között leszögezte: tisztességes közellátás nélkül nem lehet a köz- és a magán viszonyát rendezni.
Megerősítette tisztségében Kincses Gyulát a Magyar Orvosi Kamara - áll a testület közleményében.
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége levelet küldött Pintér Sándor belügyminiszternek múlt héten, miután az új kormányban a tárcavezetőhöz tartozik az egészségügy. Ebben vázlatos felsorolást ad a MOK arra vonatkozóan, hogy milyen beavatkozásra van szükség az ágazat érdekében. Meglátásuk szerint a programalkotás kormányzati feladat, a kamara viszont segítséget nyújt ebben. A javaslataik között szerepel például az állami és magánellátás összehangolása. Meg kell vizsgálni, hogy a közforrások milyen módon és feltételekkel kerülhetnek a magánszolgáltatókhoz.
Egy „új, komplex nemzeti programra” van szükség az egészségügyben a kedvezőtlen folyamatok megfordítása, „a lakosság egészségi állapota, munkakészsége, illetve az ellátás minősége, hozzáférése” javítása érdekében, amelynek kidolgozásában kész segíteni a Magyar Orvosi Kamara és szükségesnek látja egy önálló egészségügyi minisztérium visszavezetését is – derül ki abból a nyílt levélből, amelyet a MOK elnöke, Kincses Gyula írt Orbán Viktor kormányfőnek az új kormányzati ciklus elindulása alkalmából. Kincses a levél kapcsán az Indexnek azt is mondta: „Látok esélyt a komplex megújulásra, ezt viszont mindenképpen a ciklus elején kell meglépnie az újonnan alakuló kormánynak”.
Az utolsó átfogó egészségügyi terv 11 éve készült, így az a kormányzati szlogen, hogy „folytatjuk”, nem elegendő, szükség van egy új mestertervre, amely „egyidejűleg foglalkozna a forrásteremtéssel, a humán erőforrással, a kompetenciák átrendezésével, és mindezt a magánegészségügyre is kiterjedően” – hangsúlyozta Kincses Gyula a Népszavának adott interjúban.
A Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara közös felhívást intézett a döntéshozókhoz és közvetett úton a betegekhez is. A 12 pontból álló javaslatcsomagjukat egy szerdai eseményen mutatták be, ahol szóba kerültek az állami ellátórendszer problémái, az ellátási hiányosságok, a Covid-járvány hatásai, a kormányzati intézkedések következményei, vagyis értékelték az elmúlt évek egészségügyet érintő folyamatait. A megszólaló szakemberek és érdekképviseleti vezetők arra figyelmeztettek, hogy a többéves orvosi béremelés csak arra volt jó, hogy ne legyen tömeges a pályaelhagyás, a magyar egészségügyi rendszer azonban már régóta egy lejtőn van, melynek vége a szakadék. Egyre kevesebb a szakember, nincs megfelelő utánpótlás, sokakat elszív a magánegészségügyi szektor és ha így megy tovább, akkor bedől a magyar közellátás. Ennek megelőzésére fogtak össze az érdekképviseletek, és fogalmazták meg a legfontosabb tennivalókat. Úgy vélik ugyanis, hogy nincs vesztegetni való ideje a magyar egészségügy átalakításának.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Kincses Gyula közösségi oldalán válaszolt az oltásokkal, főképp a negyedik oltással kapcsolatos kérdésekre. Kincses szerint, akinek nincs 3 oltása, az azonnal kérje, illtetve kijelentette, hogy fokozott kockázatot jelent, ha valaki 60 év feletti és Sinopharm alapoltással rendelkezik.
A hosszas várólisták egyik oka a koronavírus miatti műtéti leállások mellett a hálapénz eltörlése, sok orvos ugyanis a béremelés ellenére rosszabbul keres, mint korábban - derült ki az RTL Híradó riportjából.
Az augusztus 20-i tömegrendezvényeknek kiemelt kockázata van járványügyi szempontból, és reméljük, hogy ez arra fogja sarkallni a kormányt, hogy meghozza azokat a járványügyi szigorító lépéseket, amelyeket a minap javasoltunk - mondta el az RTL Híradó pénteki adásában Kincses Gyula.
A MOK-elnök szerint már most el kellene kezdeni a felkészülést a negyedik hullámra, és megkezdeni a kontaktkutatást, valamint a tesztelést, Kincses Gyula egyelőre egyetlen szigorítást javasolna: a védettségi igazolvány használatának visszahozását. A Magyar Orvosi Kamara tárgyalást kért a kormánytól az orvosi bérrendszer rendezésésről: az alapbérek színvonalával ma már nincs gond, azonban a bérrendszeren még több ponton finomítani kell, a pótlékok és a túlmunka szabályozását kellene rendezni - hangzott el az ATV műsorában.
Augusztus 1-jétől minden egészségügyi dolgozó számára kötelező a koronavírus elleni védőoltás, akik ezt (méltányolható egészségügyi indok nélkül) elutasítják, szeptembertől nem dolgozhatnak a szektorban. Azt nem tudni pontosan, hogy hány oltatlan egészségügyi dolgozó van, illetve azok mennyire elszántak az oltás visszautasításában. Amennyiben ez tömeges lesz, egyes területeken munkaerőhiány léphet fel.
Az amerikai elnök nagyon fájdalmas lépésre készül.
Itt van az első intézkedés.
Ross Ulbricht, azaz Dread Pirate Roberts teljes és feltétel nélküli elnöki kegyelmet kap.
Hatalmas infrastruktúra-fejlesztés indul.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.